کرونا؛ کشور روسیه می‌گوید واکسن را به ثبت رسانده، پوتین: یکی از دخترانم واکسن زده

روسیه اعلام کرد اولین کشوری است که واکسن کرونای ساخت خود را پس از “آزمایش موفق” به ثبت رسانده است. این واکسن جزء شش واکسن سازمان بهداشت جهانی که به آزمایش بالینی گسترده رسیده‌اند نیست.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه امروز در نشست ویدئویی کابینه گفت این واكسن از همه آزمایش‌های لازم گذشته و به یکی از دخترانش هم تزریق شده است.

آقای پوتین تولید این واکسن را “نخستین بار در جهان” توصیف کرد و گفت آن را پژوهشگاه گامالی مسكو ساخته و “ایمنی پایدار” در برابر ویروس کرونا ایجاد می‌کند.

میخائیل موراشکو وزیر بهداشت روسیه هم گفت “ثابت” شده این واکسن “بسیار مؤثر و ایمن” و گامی است بلند در جهت “پیروزی بشر” بر کرونا.

مقام‌های روسیه پیش‌تر گفته بودند که قصد دارند برنامه واكسیناسیون سراسری کرونا را در ماه اكتبر (حدود یک ماه و نیم دیگر) آغاز ‌کنند. به گفته دنیس مانتوروف وزیر صنایع روسیه، سه شرکت تولید صنعتی واکسن کرونا را ماه آینده (سپتامبر) آغاز می‌کنند.

ارشناسان از سرعت کار روسیه برای تولید واکسن کرونا نگرانی‌هایی را مطرح کرده‌اند. آنها می‌گویند ممکن است برخی مراحل لازم و ضروری در مسیر آزمایش و ثبت واکسن طی نشده باشند. این واکسن پس از كمتر از دو ماه آزمایش روی انسان ثبت شده است.

هفته گذشته سازمان بهداشت جهانی احتمال نادیده گرفتن مقررات و ضوابط در تولید واکسن کرونا را مطرح کرده و از روسیه خواسته بود دستورالعمل‌های بین‌المللی برای تولید واكسن کرونا را رعایت کند.

علائم کرونا چیست و چگونه پیشگیری کنیم؟

افزودن نظر

ایمیل شما در هیچ حایی منتشر نمیشود- ایمیل الزامی است*